O nas
    Władze
    Historia powstania
    Rok 2004
    Rok 2005
    Rok 2006
    Rok 2007
    Rok 2008
    Rok 2009
    Rok 2010
    Rok 2011
    Rok 2012
    Rok 2013
    Rok 2014
    Rok 2015
    Rok 2016
    Rok 2017

Pogoda na jutro
Pogoda w Gizycku

Warto zobaczyż

 

ROK 2013


Impreza na lodzie

„I LODOWY PUCHAR PORTU EKOMARINA GIŻYCKO”
W KLASIE MONOTYP XV”

Jezioro Niegocin skute ponad 30-centymetrowym lodem, pogoda wspaniała - mróz, słońce i wiatr - dopiero takie warunki pozwoliły rozegrać regaty bojerowe w dniach 16-17 marca 2013r. Przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji oraz Ekomariną Giżycko po raz pierwszy zorganizowaliśmy bojerowe regaty w klasie Monotyp XV na jeziorze Niegocin. Niestety wśród startujšcych załóg zabrakło załogi z naszego Związku. Na starcie stanęło niewiele załóg jednakże walka do ostatniego wyścigu była ostra.

XI DŁUGODYSTANSOWE MISTRZOSTWA POLSKI ŻEGLARZY NIEPEŁNOSPRAWNYCH ,,Jeziorak 2013"
17 - 19.05.2013 r.

Na jeziorze Jeziorak w miejscowości Siemiany po raz 11 odbyły się regaty osób niepełnosprawnych zorganizowane przez: Polskie Stowarzyszenie Żeglarzy Niepełnosprawnych, Warmińsko-Mazurskie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Olsztynie i Wójt Gminy Iława. Regaty rozegrane zostały na jachtach typu ,,Tes 678" systemem przesiadkowym, zgodnie z przepisami ISAF/IFDS. Zawody prowadzili: sędzia główny Dariusz Juszczak - I klasa Licencja nr 131; Anna Juszczak - II klasa Licencja nr 649 ; Grzegorz Jurczak - II klasa Licencja nr 618 + ekipa pomocnicza z Iławy. Patronat objął Wojewoda Warmińsko-Mazurski i Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Natomiast patronat medialny TVP 3 Olsztyn. W regatach wzięło udział osiem jachtów. W sobotę rozegrano trzy wyścigi, w niedzielę rozegrano dwa wyścigi. Najważniejszym mankamentem w regatach były przesiadki, w nowo wybudowanej marinie nie można było postawić jachtów burtą. W przesiadkach musiał pomagać WOPR z Iławy. Dla tego rozegrano tak małą ilość wyścigów.

Wyniki:

1. Andrzej Bury, Marian Zakowicz, Eugeniusz Rakowicz - 6 pkt.
2. Olga Górnaś-Grudzień, Wiesław Wolsza, Józef Wolsza - 10 pkt.
3. Krzysztof Bądkowski, Jacek Dzięciołowski, Kamil Banok - 11 pkt.
4. Wiesław Nowakowski, Arkadiusz Sokolnicki, Henryk Stachyra - 13 pkt.
5. Zbigniew Szczepaniak, Małgorzata Szczepaniak, Mirosław Lisieczyński - 15 pkt.
6. Maciej Kubaszewski, Małgorzata Dzięciołowska, Anna Kubaszewska - 22 pkt.

2013-05-14

X Puchar Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością I Edycja
7 - 9 czerwca 2013 r.

Pomimo braku podpisanej umowy z PFRON o dofinansowanie rozegraliśmy pierwszą edycję tegorocznego Pucharu Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością. Głównym organizatorem był Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych, a gościny i sprzętu udzieliło jak zwykle Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej Giżycko. Zawodnicy byli podzieleni na dwie kategorie: żeglarzy niepełnosprawnych ruchowo i żeglarzy niesłyszących. Regaty zostały rozegrane na sasankach. W piątek był dzień treningowy. W sobotę było słonecznie, wiatr 2 B i dzięki temu rozegraliśmy aż 7 wyścigów metodą przesiadkową. W kategorii żeglarzy niesłyszących zdecydowanym faworytem był Tomasz Gumiński z Warszawskiego Klubu „Wars”, który wygrał 4 wyścigi. W kategorii żeglarzy niepełnosprawnych ruchowo prowadził Andrzej Bury aktualny brązowy medalista Mistrzostw Europy w paraolimpijskiej klasie Skud 18, który wygrał 5 wyścigów. W niedzielę rano była burza, a jak wreszcie przestało padać zabrakło wiatru. W tej sytuacji zakończyliśmy regaty. Słabszą formę zademonstrowała rodzinna załoga Małgosi i Zbyszka Szczepaniaków, którzy na Mistrzostwach Europy zajęli 5 miejsce, a teraz musieli się zadowolić 3 lokatą. Zwycięzcy obu kategorii otrzymali dyplomy i puchary . Zaprosiliśmy zawodników na II Edycję X Pucharu Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością, która zostanie rozegrana w dniach 21 - 23 czerwca 2013 r. oraz na XIX Mistrzostwa Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością, które zostaną rozegrane w dniach 24 - 27 czerwca 2013 r.
Wyniki:
Żeglarze niepełnosprawni ruchowo:
1. Andrzej Bury, Marian Zakowicz, Eugeniusz Rakowicz (7 pkt)
2. Feliks Basłyk, Józef Pawlak, Joanna Szocik (18 pkt)
3. Zbigniew Szczepaniak, Małgorzata Szczepaniak, Mirosław Lisiczyński (20 pkt)

Żeglarze niesłyszący:
1. Tomasz Gumiński, Joanna Strześniewska, Romuald Szurik (8 pkt)
2. Katarzyna Kowalczyk, Anna Choińska, Roman Kołtysz (14 pkt)
3. Zbigniew Gumiński, Krystyna Gumińska, Ryszard Borsuk (18 pkt)

X Puchar Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością II Edycja
21 - 23 czerwca 2013 r.


W Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku rozegrano drugą edycję tegorocznego Pucharu Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością. Organizatorami byli Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych i Mazurska Szkoła Żeglarstwa. Zawodnicy byli podzieleni na dwie kategorie: żeglarzy niepełnosprawnych ruchowo (9 załóg) i żeglarzy niesłyszących (8 załóg). Regaty zostały rozegrane na sasankach. W piątek był dzień treningowy. W sobotę było słonecznie, wiatr 1- 2 B i do obiadu rozegrano 2 wyścigi. Po obiedzie wiatr osłabł i do wieczora zdołano rozegrać z trudem kolejne 2 wyścigi, a trzeci Komisja Sędziowska przerwała. W kategorii żeglarzy niesłyszących wysoką formę zaprezentował Marcin Bodnar, który wygrał 3 pierwsze wyścigi, a w czwartym był drugi. Faworyt Tomasz Gumiński żeglował równo, ale słabo i cztery razy był trzeci. W kategorii żeglarzy niepełnosprawnych ruchowo trwała zacięta walka: Andrzej Bury aktualny brązowy medalista Mistrzostw Europy w paraolimpijskiej klasie Skud 18 miał 12 punktów, tyle samo co Zbyszek Szczepaniak, który na tych samych Mistrzostwach Europy zajął 5 miejsce. Kilka kolejnych załóg miało tylko o jeden punkt mniej. Zapowiadała się interesująca walka w niedzielę. Śniadanie zakończono przed godziną 8 rano, zawodnicy wyszli na wodę, ale wiatr słabł i po rozegraniu 2 wyścigów Komisja Sędziowska ponownie trzeci przerwała, a organizatorzy jachty zaholowali do portu. Faworyci Bury i Gumiński żeglowali nierówno – wygrali po jednym wyścigu, ale obaj mieli po jednej wpadce ( 7 i 6 miejsce) i w rezultacie nie odrobili strat z poprzedniego dnia, gdyż Szczepaniak i Bodnar żeglowali równo i również wygrali po jednym wyścigu. Ostatnią szansą dla wieloletnich ,,etatowych" zwycięzców była planowana tura wyścigów popołudniowych. Niestety po obiedzie wiatru kompletnie nie było, padał deszcz i w tej sytuacji regaty zakończono. Zwycięzcy obu kategorii otrzymali dyplomy, puchary i nagrody książkowe.

Wyniki:
Żeglarze niepełnosprawni ruchowo:
1. Zbigniew Szczepaniak, Małgorzata Szczepaniak, Mirosław Lisiczyński (10 pkt)
2. Andrzej Bury, Eugeniusz Rakowicz, Bożena Bień (17 pkt)
3. Jaromir Szczepaniak, Ryszard Kwietniewski, Andrzej Maciejewski (20 pkt)
4. Olga Górnaś-Grudzień, Józef Wolsza, Wiesław Wolsza (21 pkt)
5. Feliks Basłyk, Józef Pawlak, Ryszard Owczarek(21 pkt)
6. Leszek Król, Dariusz Kuśnierz, Mariusz Kołoda (21 pkt)

Żeglarze niesłyszący:
1. Marcin Bodnar, Karina Fruba, Marta Markuszewska (6 pkt)
2. Zbigniew Gumiński, Krystyna Gumińska, Izabela Openchowska (12 pkt)
3. Tomasz Gumiński, Anita Wšsik, Monika Szymanek-Szawrecka (13 pkt)
4. Katarzyna Kowalczyk, Joanna Kurzyna, Anna Choińska (16 pkt)
5. Barbara Lepszy, Beata Zalewska, Anna Kwiatkowska (25 pkt)
6. Joanna Urbańska, Jakub Grzeszek, Paweł Kasprzak (29 pkt)


XIX MISTRZOSTWA POLSKI ŻEGLARZY z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ

W dniach 24 - 27 czerwca 2013 r. w Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku rozegrano kolejne Mistrzostwa Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością. Jest to jedna z najstarszych tego typu imprez na świecie. Organizatorem była Mazurska Szkoła Żeglarstwa, we współpracy z Polskim Związkiem Żeglarzy Niepełnosprawnych Zadanie zostało zrealizowane przy wsparciu finansowym Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Z powodu ograniczenia dofinansowania w Mistrzostwach wzięło udział tylko 17 trzyosobowych załóg, mimo że chętnych było dwa razy więcej. Zawodnicy ścigali się na Sasankach i podzieleni byli na dwie klasy: niepełnosprawnych ruchowo (10 załóg) i niesłyszących (7 załóg). Dzięki dobrym warunkom pogodowym rozegrano 17 wyścigów metodą przesiadkową. Pierwszego dnia było słonecznie wiatr 2-3 B i do przerwy obiadowej rozegrano 3 wyścigi. Po przerwie obiadowej rozegrano kolejne 2 wyścigi. Po pierwszym dniu w kategorii żeglarzy niepełnosprawnych ruchowo prowadził Wiesław Nowakowski reprezentujący Pomorskie Stowarzyszenie Żeglarzy Niepełnosprawnych z Kwidzyna przed Andrzejem Burym, a w kategorii niesłyszących Tomasz Gumiński przed Marcinem Bodnarem. We wtorek do przerwy obiadowej rozegrano kolejne 3 wyścigi, a potem była burza, która trwała aż do godzin rannych. Po drugim dniu w obu kategoriach prowadzili faworyci czyli Bury i Gumiński. W środę odbyły się 3 wyścigi do przerwy obiadowej i następne 3 do kolacji. Faworyci umocnili swoje pozycje i wszystko wskazywało, że kolejny raz zwyciężą w końcowej klasyfikacji. W czwartek rozegrano ostatnie 3 wyścigi. Bury wygrał wszystkie i powiększył przewagę nad następnymi. Zdobył siódmy raz tytuł Mistrza Polski. Gumiński, który miał dużą przewagę nad Bodnarem i był pewny końcowego zwycięstwa żeglował słabo. Bodnar wygrał wszystkie 3 wyścigi. Nie wystarczyło by mu to do zwycięstwa, gdyby Gumiński nie zlekceważył przeciwnika. Po popełnieniu błędu w ostatnim wyścigu Gumiński nie wykonał kary, Bodnar złożył protest, Komisja Sędziowska protest uznała i Gumiński został zdyskwalifikowany. Ten błąd „kosztował” go 8 punktów, przez co przegrał „pewny” szósty tytuł Mistrza Polski. Zwycięzcy otrzymali medale, a wszyscy zawodnicy dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez PFRON, oraz stałego sponsora Mistrzostw - firmę BUDIMEX S.A. , oraz firmę SPS Klima. Organizatorzy zaprosili zawodników na III Edycję X Pucharu Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością, która zostanie rozegrana w dniach 30 sierpnia - 1 września 2013 r.

Wyniki:
Żeglarze niepełnosprawni ruchowo:
1. Andrzej Bury, Marian Zakowicz, Eugeniusz Rakowicz (18 pkt)
2. Wiesław Nowakowski, Waldemar Woźniak, Adam Wójtowicz (28 pkt)
3. Zbigniew Szczepaniak, Małgorzata Szczepaniak, Mirosław Lisiczyński (32 pkt)
4. Feliks Basłyk, Józef Pawlak, Ryszard Owczarek (49 pkt)
5. Olga Górnaś-Grudzień, Józef Wolsza, Wiesław Wolsza (55 pkt)
6. Wiesław Borowiecki, Ewa Nazarowska, Marek Kupras (70 pkt)

Żeglarze Niesłyszący:
1. Marcin Bodnar, Anita Wąsik, Karina Fruba (22 pkt)
2. Tomasz Gumiński, Dorota Wiœniewska, Monika Szymanek-Szawracka (24 pkt)
3. Zbigniew Gumiński, Krystyna Gumińska, Ryszard Borsuk (41 pkt)
4. Katarzyna Kowalczyk, Paulina Kozłowska, Roman Kołtysz (48 pkt)
5. Tomasz Morawski, Joanna Kwiatkowska, Grzegorz Doszuta (49 pkt)
6. Joanna Urbańska, Jakub Grzeszak, Paweł Kasprzak (62 pkt)

I Warsztaty Żeglarskie dla Osób Niepełnosprawnych
01 - 14 lipiec 2013 r.

Odbyły się zorganizowane przez Mazurską Szkołę Żeglarstwa pierwsze z zaplanowanych w tym sezonie letnim szkoleń żeglarskich dla osób niepełnosprawnych. Warsztaty były całkowicie bezpłatne (zakwaterowanie, wyżywienie, sprzęt, instruktorzy, pomoce naukowe), ponieważ zadanie było dofinansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W Warsztatach wzięło udział 34 uczestników, którzy przyjechali z różnych zakątków Polski. Warunki pogodowe były bardzo dobre. Przez większość czasu trwania warsztatów było słonecznie. Dopisał także wiatr 2 - 4 B, dzięki czemu było dużo żeglowania zarówno na jachtach kabinowych jak i na dezetach. Wykorzystując dobre warunki chętni żeglowali również po kolacji. Odbył się rejs dookoła „Wyspy Giżyckiej” (kanał Piękna Góra, jezioro Tajty, kanał Niegociński, jezioro Niegocin, kanał Łuczański). Dużą popularnością cieszyła się także nocna wyprawa dezetami na szanty do Sztynortu. Akcja będzie kontynuowana. Następne Warsztaty Żeglarskie Osób Niepełnosprawnych dofinansowane przez PFRON odbędą się w terminach : 15 lipca – 28 lipca 20013 r. oraz 29 lipca – 11 sierpnia 2013 r.

II Warsztaty Żeglarskie dla Osób Niepełnosprawnych
15 - 28 lipiec 2013 r.

Odbyły się drugie zorganizowane przez Mazurską Szkołę Żeglarstwa w tym sezonie letnim szkoleniowe warsztaty żeglarskie dla osób niepełnosprawnych. Warsztaty były całkowicie bezpłatne dla uczestników (zakwaterowanie, wyżywienie, sprzęt, instruktorzy, pomoce naukowe), gdyż zadanie było dofinansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Tak samo jak poprzednim razem w warsztatach wzięło udział 34 uczestników, którzy przyjechali z różnych zakątków Polski. Warunki pogodowe były bardzo dobre. Było słonecznie i nie zabrakło także (często silnego 4 - 5 B) wiatru, dzięki czemu było dużo żeglowania zarówno na jachtach kabinowych jak i na dezetach. Jachty często żeglowały z zarefowanymi żaglami i jedynym mankamentem silnego wiatru była przez pierwszy tydzień niemożliwość odbywania lotów na motolotni. Zgodnie z zaplanowanym programem odbył się rejs dookoła „Wyspy Giżyckiej” (kanał Piękna Góra, jezioro Tajty, kanał Niegociński, jezioro Niegocin, kanał Łuczański). Tradycyjnie odbyła się również nocna wyprawa dezetami na szanty do Sztynortu. W wyprawie uczestniczyła dziennikarka z Polskiego Radia, która nagrała wiele materiału, z którego ma powstać reportaż o żeglarstwie osób niepełnosprawnych. Akcja będzie kontynuowana. Następne Warsztaty Żeglarskie Osób Niepełnosprawnych dofinansowane przez PFRON odbędą się w terminie 29 lipca - 11 sierpnia 2013 r.

Wioślarskie Wyścigi Dezet
28 lipca 2013 r.

Podczas II Giżyckich Dni Oldtimerów odbyły się wioślarskie wyścigi dezet. Zaholowaliśmy do Portu Pasażerskiego Ekomarina Giżycko kilka dezet udostępnionych przez Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej i dwie z nich obsadziliśmy naszymi załogami składającymi się z uczestników i kadry aktualnie odbywających się w MCŻiTW Giżycko warsztatów żeglarskich dla osób niepełnosprawnych. Jedna załoga reprezentowała Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych, a druga żeglarzy niesłyszących. Obie nasze załogi prowadziły od początku i tak było do mety. Wygrała ,,BALANGA" pod dowództwem Tomka Gumińskiego. Drugie miejsce zajęła ,,HULAJ DUSZA" pod dowództwem Waldka Woźniaka. Regaty sędziowali Iza Godlewska i Janek Gotto.
Zabawa była przednia co pokazują zdjęcia.

III Warsztaty Żeglarskie dla Osób Niepełnosprawnych
29.07 - 11.08.2013 r.

Odbyły się trzecie zorganizowane przez Mazurską Szkołę Żeglarstwa w tym sezonie letnim szkoleniowe warsztaty żeglarskie dla osób niepełnosprawnych. Warsztaty były całkowicie bezpłatne dla uczestników (zakwaterowanie, wyżywienie, sprzęt, instruktorzy, pomoce naukowe), gdyż zadanie było dofinansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Tak samo jak w poprzednich warsztatach wzięło w nich udział 34 uczestników, którzy przyjechali z różnych zakątków Polski. Warunki pogodowe były bardzo dobre. Było słonecznie i nie zabrakło także wiatru, dzięki czemu było dużo żeglowania zarówno na jachtach kabinowych jak i na dezetach. Zgodnie z zaplanowanym programem odbył się rejs dookoła ,,Wyspy Giżyckiej" (kanał Piękna Góra, jezioro Tajty, kanał Niegociński, jezioro Niegocin, kanał Łuczański). Na jeziorze Niegocin uczestnicy mieli okazję podziwiać pokazy lotnicze 15 jubileuszowe międzynarodowe ,,Mazury Airshow". Tradycyjnie odbyła się również nocna wyprawa dezetami na szanty do Sztynortu.


I ,,Sprawni Żeglarze" - warsztaty sportowo - rehabilitacyjne
29 lipca - 11 sierpień 2013 r.

Odbyły się pierwsze zorganizowane przez Mazurską Szkołę Żeglarstwa w tym sezonie letnim warsztaty sportowo-rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych. Warsztaty były całkowicie bezpłatne dla uczestników (zakwaterowanie, wyżywienie, sprzęt, instruktorzy, pomoce naukowe), gdyż zadanie było współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego - Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. W warsztatach wzięło udział 30 uczestników, którzy przyjechali z różnych zakątków Polski. Warunki pogodowe były bardzo dobre. Było słonecznie i nie zabrakło także wiatru, dzięki czemu było dużo żeglowania na jachtach kabinowych i na dezetach. Były wyprawy kajakowe, a także żeglowanie na katamaranach. Zgodnie z zaplanowanym programem odbył się rejs dookoła „Wyspy Giżyckiej” (kanał Piękna Góra, jezioro Tajty, kanał Niegociński, jezioro Niegocin, kanał Łuczański). Na jeziorze Niegocin uczestnicy mieli okazję podziwiać pokazy lotnicze 15 jubileuszowe międzynarodowe „Mazury Airshow”. Tradycyjnie odbyła się również nocna wyprawa dezetami na szanty do Sztynortu.


I Kurs Żeglarski Osób Niepełnosprawnych
29.07 - 11.08.2013 r.

Pomimo braku podpisanej umowy z PFRON odbył się pierwszy szkoleniowy kurs żeglarski dla osób niepełnosprawnych zakończony egzaminem na stopień żeglarza jachtowego. Głównym organizatorem był Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych. Wzięło w nim udział 24 uczestników, którzy przyjechali z różnych zakątków Polski. Warunki pogodowe były bardzo dobre. Było słonecznie i nie zabrakło także wiatru, dzięki czemu było dużo żeglowania i zrealizowano cały zakładany program. Do końcowego egzaminu według nowych (zmienionych rozporządzeniem Ministra Sportu i Turystyki z dnia 9 kwietnia 2013 roku) zasad przystąpiło 20 uczestników kursu. Dzięki dobremu przygotowaniu egzamin z wynikiem pozytywnym zdało osiemnaście osób. Gratulujemy. Następne kursy na stopień żeglarza odbędą się w terminach 12.08 – 25.08.2013 r., oraz 9.09 - 22.09.2013 r.


II ,,Sprawni Żeglarze" - warsztaty sportowo - rehabilitacyjne
12 - 25 sierpień 2013 r.

Odbyły się drugie zorganizowane przez Mazurską Szkołę Żeglarstwa w tym sezonie letnim warsztaty sportowo-rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych. Warsztaty były całkowicie bezpłatne dla uczestników (zakwaterowanie, wyżywienie, sprzęt, instruktorzy, pomoce naukowe), gdyż zadanie było współfinansowane ze środków otrzymanych od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego - Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. W warsztatach wzięło w udział 30 uczestników, którzy przyjechali z różnych zakątków Polski. Warunki pogodowe były bardzo dobre. Było słonecznie i nie zabrakło także wiatru, dzięki czemu było dużo żeglowania na jachtach kabinowych i na dezetach. Zgodnie z zaplanowanym programem odbył się rejs dookoła „Wyspy Giżyckiej” (kanał Piękna Góra, jezioro Tajty, kanał Niegociński, jezioro Niegocin, kanał Łuczański). Uczestnicy mieli okazję podziwiać przebieg XII Międzynarodowych Mistrzostw Polski DZ - jedynego w Polsce dwudziestoczterogodzinnego wyścigu rozgrywanego w formule non-stop.
I Warsztaty dla niepełnosprawnych ,,Żagle bez barier"
12 - 25 sierpień 2013 r.

Odbyły się pierwsze z zaplanowanych w tym sezonie letnim szkoleń żeglarskich dla osób niepełnosprawnych dofinansowane ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego – FUNDUSZ INICJATYW OBYWATELSKICH. Głównym organizatorem był Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych. Dzięki dofinansowaniu Warsztaty były całkowicie bezpłatne dla uczestników (zakwaterowanie, wyżywienie, sprzęt, instruktorzy, pomoce naukowe). W Warsztatach wzięło udział 21 uczestników. Żeglowali na jachtach kabinowych i dezetach. Były ogniska z szantami i wieczorne tańce. Zgodnie z zaplanowanym programem odbył się rejs dookoła „Wyspy Giżyckiej” (kanał Piękna Góra, jezioro Tajty, kanał Niegociński, jezioro Niegocin, kanał Łuczański). Uczestnicy mieli okazję podziwiać przebieg XII Międzynarodowych Mistrzostw Polski DZ - jedynego w Polsce dwudziestoczterogodzinnego wyścigu rozgrywanego w formule non-stop. Kolejne „Żagle bez barier” odbędą się w terminie 9 - 22 września 2013 roku.
II Kurs Żeglarski Osób Niepełnosprawnych
29.07 - 11.08.2013 r.

Pomimo braku podpisanej umowy z PFRON odbył się drugi szkoleniowy kurs żeglarski dla osób niepełnosprawnych zakończony egzaminem na stopień żeglarza jachtowego. Głównym organizatorem był Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych. Wzięło w nim udział 24 uczestników, którzy przyjechali z różnych zakątków Polski. Warunki pogodowe były bardzo dobre. Było słonecznie i nie zabrakło także wiatru, dzięki czemu było dużo żeglowania i zrealizowano cały zakładany program. Do końcowego egzaminu według nowych (zmienionych rozporządzeniem Ministra Sportu i Turystyki z dnia 9 kwietnia 2013 roku) zasad przystąpiło 20 uczestników kursu. Dzięki dobremu przygotowaniu egzamin z wynikiem pozytywnym zdało osiemnaście osób. Gratulujemy. Kolejny kurs na stopień żeglarza odbędzie się w terminie 9.09 – 22.09.2013 r.


X Puchar Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych III Edycja
30.08 - 01.09.2013 r.

Rozegraliśmy trzecią edycję tegorocznego Pucharu Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością. Głównym organizatorem był Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych, a gościny i sprzętu udzieliło jak zwykle Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej Giżycko. Zawodnicy byli podzieleni na dwie kategorie: żeglarzy niepełnosprawnych ruchowo (8 załóg) i żeglarzy niesłyszących (8 załóg). Zawodnicy startowali na Sasankach. Ponieważ PFRON dofinansował udział tylko 16 załóg, a chętnych było znacznie więcej dodatkowo wystartowało 7 załóg żeglarzy niesłyszących na Tangach. W piątek był dzień treningowy. W sobotę była fatalna pogoda. Od rana była kompletna flauta, potem pojawił się słaby wiatr, zawodnicy wyszli na wodę, ale Komisja Sędziowska musiała przerwać wyścig. Po południu przeszły w godzinnych odstępach trzy silne deszczowe szkwały z widocznością ograniczoną do kilkudziesięciu metrów i znowu była flauta. Wszystko miało się rozstrzygnąć w niedzielę. W kategorii żeglarzy niepełnosprawnych ruchowo obserwatorzy spodziewali się zaciętego pojedynku Andrzeja Burego aktualnego brązowego medalisty Mistrzostw Europy w paraolimpijskiej klasie Skud 18 i Zbyszka Szczepaniaka, który na tych samych Mistrzostwach Europy zajął 5 miejsce. Bury wygrał pierwszy wyścig. W trzech następnych faworyci prowadzili przez większą część trasy, ale tak byli zajęci wzajemnym pilnowaniem się, że w końcówkach wyścigów ,,wywozili się" i w rezultacie przegrali wszystkie wyścigi. Pokonała ich giżycka załoga ,,tetryków" jak sami siebie nazywają, gdyż mają łącznie 192 lata (sternik 67 lat, a szotmeni 64 i 61 lat). Sternik ,,tetryków" Felek Basłyk zna doskonale akwen regat, gdyż jest instruktorem na organizowanych przez nas warsztatach i kursach żeglarskich dla osób niepełnosprawnych. W kategorii żeglarzy niesłyszących zabrakło dwóch głównych faworytów. Ponieważ w tej edycji nie mógł wystartować Marcin Bodnar główny konkurent Tomasza Gumińskiego do końcowego zwycięstwa, „Gumiś” pomimo namów także nie wystartował i oświadczył, że nie byłoby to zgodne z zasadami „fair play”. Relację z regat przeprowadziła TVN 24. Zwycięzcy otrzymali dyplomy, puchary i nagrody książkowe. Zaprosiliśmy zawodników na czwartą edycję X Pucharu Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością, która zostanie rozegrana w dniach 27 - 29 września 2013 r.

Wyniki:
Żeglarze niepełnosprawni ruchowo:

1. Feliks Basłyk, Józef Pawlak, Ryszard Owczarek (3 pkt)
2. Andrzej Bury, Eugeniusz Rakowicz, Marian Zakowicz (6 pkt)
3. Zbigniew Szczepaniak, Małgorzata Szczepaniak, Mirosław Lisiczyński (6 pkt)
4. Leszek Król, Dariusz Kuśnierz, Andrzej Dziekoński (12 pkt)
5. Jaromir Szczepański, Ryszard Kwietniewski, Andrzej Maciejewski (16 pkt)
6. Olga Górnaś-Grudzień, Józef Wolsza, Wiesław Wolsza (17 pkt)

Żeglarze niesłyszący - Tango:

1. Anna Kwiatkowska, Roman Kołtysz, Paweł Kasprzak (3 pkt)
2. Barbara Lepszy, Agnieszka Słowiak, Krystian Murach (8 pkt)
3. Alan Stępniewski, Patrycja Śniadach, Karol Gręda (9 pkt)
4. Zbigniew Gumiński, Tomasz Łukasiewicz, Krystyna Gumińska (10 pkt)

Żeglarze niesłyszący - Sasanka:

1. Daniel Bartnicki, Grzegorz Snarski, Wojciech Wiziecki ( 3 pkt)
2. Marcin Łuczywek, Anita Wąsik, Michał Maculewicz ( 6 pkt)
3. Paweł Wierzbicki, Małgorzata Międlar, Tomasz Jasiński ( ( pkt)
4. Hubert Głagowski, Katarzyna Sienkiewicz, Marta Maculewicz ( 13 pkt)


ŻEGLARSKIE WARSZTATY ARTYSTYCZNE
6 - 8.09.2013 r.

Odbyła się kolejna impreza artystyczno-żeglarska. Jak zwykle głównym organizatorem była Regionalna Sekcja Mazowiecka Polskiego Związku Żeglarzy Niepełnosprawnych. Niestety w tym roku PFRON odmówił dofinansowania i w tej sytuacji warsztaty odbyły się dzięki dofinansowaniu Starosty Giżyckiego i musiały ulec skróceniu. Było żeglowanie, oraz różnorodne zajęcia artystyczne (malowanie, wyplatanie z wikliny, decupage itp.).Szczególne podziękowania należą się Zbysławowi Zielińskiemu za zapoznanie uczestników Warsztatów z technikami obróbki kamieni półszlachetnych, oraz prezentację wykonanych przez niego własnoręcznie wyrobów jubilerskich. Warsztaty zakończyły się prezentacją wykonanych prac.
IX Festiwal Sportów Wodnych Osób Niepełnosprawnych
6 - 8 wrzesień 2013 r.

W dniach 6 – 8 wrzeœnia w Międzynarodowym Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej w Giżycku odbyła się tradycyjna impreza żeglarska dla osób niepełnosprawnych. Głównym organizatorem była Mazurska Szkoła Żeglarstwa, a współorganizatorem Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych. Ponieważ PFRON po ośmiu latach w tym roku odmówił dofinansowania, gościny i sprzętu udzieliło jak zawsze niezawodne w takich przypadkach Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej. Cała kadra łącznie z Komisją Sędziowską pracowała na zasadach wolontariatu. Z oczywistych powodów impreza była mniejsza niż w latach poprzednich. Zamiast 350 - 400 osób, wzięło w niej udział ponad 70 osób. Najliczniejsza grupa (28 osób) przyjechała ze Zduńskiej Woli. Przez trzy dni pogoda była idealna. Było ciepło i słonecznie. Nie zabrakło także wiatru, dzięki czemu przeprowadzono wszystkie zaplanowane zajęcia. W piątek największym powodzeniem cieszyły się dezety. Wieczorem była dyskoteka. W sobotę od rana na niebie nie było ani jednej chmurki, był wiatr 2 - 3 B i do obiadu przeprowadzono zaplanowane treningi na sasankach. Po obiedzie pogoda w dalszym ciągu była idealna - więc rozegrano regaty. Wystartowało 13 sasanek z pięcioosobowymi załogami. Odbyły się trzy wyścigi. Sobotni wieczór to najpierw grill i ognisko, a potem szanty. Dla niektórych uczestników zabawa przecišgnęła się do wczesnych godzin rannych. W niedzielę ciągle było słonecznie, wiatr osłabł do 1 B, ale nie przeszkodziło to w dalszych zajęciach na wodzie. Na zakończenie Festiwalu zwycięzcy regat otrzymali puchary i dyplomy.

Wyniki regat:
1. Feliks Basłyk, Jolanta Feliniak, Anna Feliniak, Ewa Brzeszczyńska, Janusz Kustra
2. Stanisław Górniak, Andrzej Detlaf, Wioleta Detlaf, Lucyna Detlaf
3. Arkadiusz Chomicki, Igor Polowczyk, Karol Kaczmarek, Ewa Kaniecka, Sławomir Kaniecki

Żeglarskie Mistrzostwa Makroregionu Pomorskiego Niepełnosprawnych
5 - 8.09.2013 r.

Po kilku latach działalności Pomorskie Stowarzyszenie Żeglarzy Niepełnosprawnych z Kwidzyna zorganizowało swoje pierwsze Żeglarskie Mistrzostwa Makroregionu Pomorskiego Niepełnosprawnych. Impreza została dofinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego i Burmistrza miasta Kwidzyn. Przez cały okres pogoda była bardzo dobra. Było ciepło i słonecznie. Nie zabrakło także wiatru, dzięki czemu zrealizowano cały zakładany program. Czwartek i piątek były dniami treningowymi. Uczestnicy doskonalili swoje umiejętności trenując na różnorodnym sprzęcie. Były to zajęcia unifikacyjne. W sobotę rozegrano regaty na sasankach przy słonecznej pogodzie i wietrze 2 B. Wieczorem był grill, ognisko i szanty. Zwycięzcy regat otrzymali puchary, dyplomy i nagrody książkowe.

Wyniki regat:
1. Stanisław Górniak, Andrzej Detlaf, Wioleta Detlaf, Lucyna Detlaf
2. Wiesław Nowakowski, Jadwiga Talkowska, Izabela Gabrysiak, Teresa Wilk
3. Adam Wójtowicz, Zygmunt Kaczorowski, Daniel Banasiak, Mariusz Pietrzyk
4. Arkadiusz Sokolnicki, Andrzej Cykle, Sylwia Janiszewska, Czesław Matuszewski


III Kurs Żeglarski Osób Niepełnosprawnych
9.09 - 22.09.2013 r.

Odbył się trzeci w tym sezonie letnim szkoleniowy kurs żeglarski dla osób niepełnosprawnych, zakończony egzaminem na stopień żeglarza jachtowego. Kurs był całkowicie bezpłatny dla uczestników, gdyż został dofinansowany przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Głównym organizatorem był Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych. Wzięło w nim udział 24 uczestników, którzy przyjechali z różnych zakštków Polski. Warunki pogodowe były fatalne, najgorsze od lat. Przez prawie cały okres było zimno i padał deszcz. Mimo tak złych warunków pogodowych, większość kursantów nie załamała się, odbyły się zaplanowane zajęcia praktyczne na wodzie i zrealizowano cały zakładany program teoretyczny. Do końcowego egzaminu przystšpiło 15 uczestników kursu. Egzamin z wynikiem pozytywnym zdało czternaście osób, co w takich warunkach należy uznać za sukces. Na zakończenie turnusu odbyło się symboliczne mianowanie na żeglarza. Gratulujemy nowym żeglarzom jachtowym.


II Warsztaty dla niepełnosprawnych ,,Żagle bez barier"
9 - 22 wrzesień 2013 r.

Odbyły się drugie z zaplanowanych w tym sezonie letnim szkoleń żeglarskich dla osób niepełnosprawnych dofinansowane ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego - FUNDUSZ INICJATYW OBYWATELSKICH. Głównym organizatorem był Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych. Dzięki dofinansowaniu Warsztaty były całkowicie bezpłatne dla uczestników (zakwaterowanie, wyżywienie, sprzęt, instruktorzy, pomoce naukowe). W Warsztatach wzięło udział 21 uczestników. Pomimo przeważnie złej pogody (było zimno i deszczowo) żeglowali na jachtach kabinowych i dezetach. Były wykłady, pokazy filmów i wieczorne tańce. Zgodnie z zaplanowanym programem odbył się rejs dookoła ,,Wyspy Giżyckiej” (kanał Piękna Góra, jezioro Tajty, kanał Niegociński, jezioro Niegocin, kanał Łuczański).


X Puchar Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością IV Edycja
27 - 29 wrzesień 2013 r.

Rozegraliśmy czwartą, a zarazem ostatnią edycję tegorocznego Pucharu Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością. Głównym organizatorem był Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych, a gościny i sprzętu udzieliło jak zwykle Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej Giżycko. Regaty zostały dofinansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Zawodnicy byli podzieleni na dwie kategorie: żeglarzy niepełnosprawnych ruchowo (8 załóg) i żeglarzy niesłyszących (8 załóg). Regaty odbyły się na Sasankach. Piątek był dniem treningowym. W sobotę było pochmurno, wiatr 2 B i do obiadu rozegraliśmy 3 wyścigi. Niestety po przerwie obiadowej wiatr trochę osłabł i zdołaliśmy rozegrać tylko 2 kolejne. Na szczęście w niedzielę nastąpiła zmiana pogody. Było sporo słońca, wiatr 2 - 3 B i dzięki temu rozegraliśmy 3 wyścigi. W kategorii żeglarzy niepełnosprawnych ruchowo obserwatorzy spodziewali się zaciętego pojedynku Andrzeja Burego, aktualnego brązowego medalisty Mistrzostw Europy w paraolimpijskiej klasie Skud 18, ze Zbyszkiem Szczepaniakiem, który na tych samych Mistrzostwach Europy zajął 5 miejsce. Walka trwała do ostatnich metrów przed metą w ostatnim wyścigu i Bury wygrał nieznacznie. W kategorii żeglarzy niesłyszących z powodu nieobecności Marcina Bodnara głównego konkurenta Tomasza Gumińskiego, ten ostatni miał ułatwione zadanie i wygrał zdecydowanie. Zwycięzcy otrzymali dyplomy, puchary i losowali nagrody. Po podliczeniu wyników wszystkich edycji tegorocznego Pucharu Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością specjalne puchary dla najlepszych sterników otrzymali Andrzej Bury w kategorii żeglarzy niepełnosprawnych ruchowo i Tomasz Gumiński w kategorii żeglarzy niesłyszących. Podczas wręczania nagród Wiesiek Wolsza wykonał taniec radości z podskokami na kulach.

Wyniki:
Żeglarze niepełnosprawni ruchowo:
1. Andrzej Bury, Eugeniusz Rakowicz, Marian Zakowicz (11 pkt)
2. Zbigniew Szczepaniak, Małgorzata Szczepaniak, Mirosław Lisiczyński (12 pkt)
3. Leszek Król, Dariusz Kuśnierz, Andrzej Dziekoński (25 pkt)
4. Olga Górnaś-Grudzień, Józef Wolsza, Wiesław Wolsza (25 pkt)
5. Jaromir Szczepański, Ryszard Kwietniewski, Andrzej Maciejewski (28 pkt)
6. Feliks Basłyk, Józef Pawlak, Ryszard Owczarek (41 pkt)

Żeglarze niesłyszšcy
1. Tomasz Gumiński, Dorota Wiśniewska, Marta DroŸdziel (12 pkt)
2. Zbigniew Gumiński, Krystyna Gumińska, Paweł Kasprzak (21 pkt)
3. Barbara Lepszy, Magdalena Kokczyńska, Paweł Wierzbicki ( 24 pkt)
4. Anna Kwiatkowska, Rafał Zadroga, Wojciech Borowski (26 pkt)
5. Adam Sulmicki, Ada Podolska, Krzysztof Kapusta (32 pkt)
6. Michał Maculewicz, Małgorzata Międlar, Dawid Kraszewski (35 pkt)


Puchar X-lecia Polskiego Związku Żeglarzy Niepełnosprawnych
29 - 30 wrzesień 2013 r.

Z okazji 10 rocznicy powstania Polskiego Związku Żeglarzy Niepełnosprawnych zorganizowaliśmy regaty. Gościny i sprzętu udzieliło jak zwykle Międzynarodowe Centrum Żeglarstwa i Turystyki Wodnej Giżycko. Wystartowało 15 załóg na Sasankach bez podziału na żeglarzy niepełnosprawnych ruchowo i żeglarzy niesłyszących. W niedzielę po południu przy pięknej, słonecznej pogodzie i wietrze 2 B do wieczora rozegraliśmy pierwszy wyścig długodystansowy. Wygrał go Tomasz Gumiński, przed Andrzejem Burym i Zbigniewem Gumińskim. Wieczorem było ognisko i grill, a następnie oficjalna część imprezy w ,,Szklance". Były: szampan, przemówienia, gratulacje, życzenia i wspominki. Prezes PZŻN Iza Godlewska otrzymała między innymi bukiet róż od Wiceburmistrza Miasta Giżycka Pawła Czacharowskiego, oraz odebrała specjalny medal, który wręczył Czesław Kalinowski Prezes Warmińsko-Mazurskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Niestety w nocy kilka załóg żeglarzy niesłyszących (w tym Tomasz Gumiński) musiało wyjechać. W poniedziałek rozegraliśmy drugi wyścig długodystansowy. Pod nieobecność ,,Gumisia" Bury miał ułatwione zadanie i wygrał go. Dzięki temu odniósł końcowe zwycięstwo i otrzymał okazały puchar.

Wyniki regat:
1. Andrzej Bury, Marian Zakowicz, Eugeniusz Rakowicz
2. Dariusz Kuśnierz, Leszek Król, Andrzej Dziekoński
3. Zbigniew Szczepaniak, Małgorzata Szczepaniak, Mirosław Lisiczyński
4. Wiesław Nowakowski, Stanisław Górniak, Bożena Bień
5. Olga Górnaś-Grudzień, Wiesław Wolsza, Józef Wolsza
6. Janusz Wilczyński, Roland Sikorski, Jan Nowak

 
 

© Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych | Wykonanie: